FAQs

 

Musím penetrovat podklad, jak je to uvedeno v technických listech výrobků?

Penetrace podkladu je velmi důležitá. Má několik funkcí. První z nich je navázání zbytkového prachu na podkladu, a vytvoření spojovacího můstku k dalším vrstvám. Dalším, velmi důležitým důvodem pro její aplikaci, je úprava savosti podkladu – voda ze stěrky nebo lepidla není  předčasně vsakována cementovým nebo anhydritovým potěrem. Docílení rovnoměrného vysychání stěrky nebo lepidla je důležitým faktorem pro vytvoření optimálních technických vlastností produktu, garantovaných výrobcem.

Některé druhy penetrací /spíše přednátěrů, neboť tvoří souvislou vrstvu na povrchu podkladu/ mohou zpevnit do určité míry podklad nedostatečné pevnosti, nebo vytvořit u cementových podkladů parotěsnou zábranu proti pronikání vlhkosti do dalších vrstev.

Proč jsou některé obklady a dlažba z přírodních kamenů určeny pro lepení rychleschnoucími lepidly?

Mnoho druhů přírodních kamenů obsahují minerály, např. pyrit, které mohou kámen zbarvit. Čím větší je množství vody, které kámen může absorbovat, tím je nebezpečí větší.  Rychleschnoucí lepidla mohou valnou část objemu záměsové vody v lepidle navázat dříve, než začne působit na kámen.

Díky moderním technikám řezání kamene je možné vyrábět stále tenčí prvky. Tím vzniká další nebezpečí  - prohýbání prvku působením vody z rubu obkladu.  Rychleschnoucí lepidla jsou schopné po tuto dobu prvek „udržet“.

Líbí se mi olejovaná dřevěná podlaha, ale mám obavu z její náročné údržby.

Zatímco lakovaná podlaha vypadá na počátku „bezchybně“, dokonce často tak, že zákazník údržbu zanedbává až do doby, kdy se projeví vady povrchu, podlaha impregnovaná olejem „požaduje“ údržbu již po krátké době užívání. Je to proto, že speciálně nově položená podlaha se pomalu sžívá s prostředím, oleje pomalu vstupují do dřeva až do úplného nasycení povrchu. Nedostatek impregnace se projeví opticky závojem, nebo pocitem zvýšené drsnosti povrchu dřeva.

 Výrobky označené high solid (HS) obsahují vyšší procento sušiny a jsou vhodné i do velmi namáhaných prostor, ovšem stejně jako u všech druhů povrchů – za předpokladu adekvátní údržby. 

Doporučujeme před započetím jakéhokoliv typu údržby nejprve odstranit mechanické nečistoty zametáním nebo vysátím vysavačem.

Pro běžnou údržbu se používá výrobek euku-pflegemulsion. Ředí se do úklidové vody, a vytírá se vlhkým /nikoliv mokrým/ savým hadrem nebo mopem. Prodává se v litrových, nebo pětilitrových kanystrech.

Četnost vytírání závisí na intenzitě  provozu, bývá zvykem 1 x týdně nebo 1 x za 14 dní. U olejované podlahy platí, že je nutné používat údržbu z profi sítí, neboť běžné přípravky podlahu odmašťují a snižují tak ochranný film dřeva.

Pro jednorázovou, profesionální údržbu je doporučen přípravek euku-refresher. Je určen pro rozleštění s padovými kotouči  a utěrkou /viz video, bylo aplikováno též při euku-öl 2HS plus /. Tato údržba se provádí ca 1x ročně, nebo dle potřeby. Obecně platí, že tento typ údržby je četněnější v letech po naolejování podlahy, postupně se /po dosycení dřeva/ nutnost použití euku-refresher snižuje, resp. ztrácí /v privátní bytové výstavbě nemusí potřeba nastat vůbec.../

 Údržbu přípravkem refresher je možné provádět i na částech ploch, není třeba stěhovat nábytek, pokud se týkají potíže jen určitých míst.

Stejnou službu doolejování povrchu nabízí  i postup doolejování podlahy např. zbytkem oleje euku-2HS plus- tento výrobek má však vysoký obsah sušiny, a je citlivější na aplikované množství- toto řešení v každém případě patří do ruky profesionálům.

Potřeba tohoto typu údržby bývá na podlaze opticky dobře čitelná- zákazník má výhrady k optickým nesrovnalostem ploch /aktivněji pocházená místa/, případně při dotyku plochy pociťuje suchou, až drsnou podlahu.© Kiesel, s.r.o. 2020. Všechna práva vyhrazena. Web zpracován v redakčním systému Spacer.
Prosím, přečtěte si Prohlášení o ochraně osobních údajů ZDE.